Небезпечне полум’я: чому не можна спалювати траву та листя

Небезпечне полум’я: чому не можна спалювати траву та листя

№1 ЛЮТИЙ 2020

Володимир Хоменко

 

Спалювання трави та листя у весняний період — це поширене явище в Україні. Так робили багато років, пояснюючи такі дії звільненням місця для нової трави і створенням добрив для нових паростків. Однак, якщо детальніше розглянути це явище, яке вже стало проблемою, з’ясовується, що все не так безневинно та корисно, як вважають горе-озеленювачі. Тому, щоб мати на території готелю чарівний газон, варто прислухатися до аргументів біологів

 

Вогняний кошмар

Коли в Україні стояв теплий і незвичний для наших широт січень, який побив багаторічні температурні рекорди, на зеленому континенті вирували страшні пожежі. Період із грудня до березня в цій країні традиційно характеризується посухами, високими температурами та відсутністю дощів. У цьому році температура грудня була аномально високою, досягаючи позначки +49°С. Серед причин виникнення пожежі називають вказані фактори, а також навмисні та ненавмисні підпали. Полум’я у вигляді майже 100 локальних пожеж, які знищували ліси, палало на території понад 10 млн гектарів.

 

У результаті пожеж загинуло біля 30 осіб, знищено понад 2500 будівель, із них 1300 — це житлові будинки. Якщо житлові будинки можна швидко відновити, то для відновлення флори та фауни зеленого континенту потрібно буде кілька століть. За різними оцінками натуралістів, у пожежах загинуло біля 1 млрд тварин. А шкоду, яка завдана відкритим ділянкам, де росла трава або були сільськогосподарські угіддя, взагалі оцінити важко. Все живе гинуло не тільки від вогню, але й від чадного газу, продуктів горіння. В столиці Австралії, місті Канберра, що розташоване на значній відстані від осередків пожеж, забрудненість повітря перевищувала критичну в 26 разів.

 

Фахівці міжнародних природоохоронних організацій прогнозують, що країні буде потрібно кілька століть, щоби відновити популяцію тварин і реанімувати рослинний світ країни.

 

Добриво з попелу чи шкода екології

Ця картина пожеж примушує замислитися — до чого приводить неконтрольоване використання вогню. В Україні, на жаль, пожежна небезпека у весняно-літній період також викликає стурбованість. Тепла зима без снігу, рання весна, викликають висушування решток рослин і ґрунтів. Минулорічна трава може спалахувати, як порох, від найменшої іскри. А якщо їй ще хтось допоможе спалахнути?

 

Протягом багатьох років в Україні існувала традиція спалювати навесні минулорічну траву, листя, гілки обрізаних дерев, а в селах — ще й те, що залишилося на городі від минулого року. В цю пору деякі ділянки місцевості тонуть у білому диму.

 

Продукти горіння викликають подразнення дихальних шляхів. Разом із забрудненим повітрям в організм людей потрапляють діоксини, чадний газ, важкі метали, канцерогенні сполуки. Дим від листя, що тліє, потрапляючи в легені, може викликати блокування доступу кисню, під час взаємодії з гемоглобіном. Він може спричинити отруєння, запаморочення, нудоту, подразнення слизової оболонки ока. Листя дерев — це своєрідний фільтр, який накопичує в собі різні шкідливі речовини (вихлопні гази автомобілів, домішки в повітрі від викидів заводів і фабрик). У природніх умовах, опавши, листя створює на ґрунті шар, який поступово розпадається, всі шкідливі речовини також поступово нейтралізуються та розчинюються і не завдають шкоди довкіллю. Під час спалювання, всі ці речовини, які ввібрало в себе листя, під впливом вогню перетворюються в ще небезпечніші сполуки.

 

Особливо чутливі люди можуть відчувати запах диму від спалювання рослин за кілька кілометрів від джерела спалювання. Він може викликати в них прояви алергії, напади астми, подразнення в горлі. Шкідливий вплив летких сумішей небезпечний тим, що проникаючи в дихальні шляхи, може викликати спазми в бронхах і стати причиною виникнення онкологічних захворювань. Чим небезпечні наслідки спалювання листя та трави показано на малюнку 1. Ці речовини потрапляють у відкрите повітря.

 

Продукти спалювання листя та трави

Тонна листя та трави — це 30 кг шкідливих речовин:

1. канцерогенних сполук,

2. пилу,

3. окису азоту,

4. важких металів,

5. чадного газу,

6. інших летких шкідливих сполук.

 

Ці шкідливі речовини в кількасот разів шкідливіші, ніж дим від цигарок!

 

Ті, хто спалює листя та траву, наводять кілька аргументів для обґрунтування своїх дій. Вони вважають, що спалені рослини звільняють площу та відкривають доступ світлу та повітрю для нових паростків. Зола та попіл, на їхню думку, містять добрива та мінеральні речовини, які, потрапляючи в ґрунт, корисні для молодих рослин як добрива. Насправді ці погляди не витримують жодної критики. Леткі сполуки, які разом із димом розносяться навколо джерела горіння, впливають на людину через дихальні шляхи. Важкі продукти горіння, які залишаються на поверхні ґрунту, також можуть розноситись вітром, але мандрують не в повітрі, а землею, не підіймаючись вгору.

 

Крім того, під впливом опадів, ці продукти горіння потрапляють у ґрунт, поступово отруюють його все глибше та вражають рослини, коріння яких не постраждало під час спалювання. Небезпека полягає в тому, що ці речовини потрапляють не тільки в ґрунти. Рослини, які вижили та все ж таки почали рости, також стають токсичними. Вони небезпечні для комах, не бажано використовувати їх як корм для домашніх тварин.

 

Стаття 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає в різних випадках відповідальність за підпал трави та листя в розмірі від 10 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Розмір таких штрафів непорівнянний зі шкодою довкіллю та компенсацією витрат на ліквідацію пожеж, тому найближчим часом, згідно з одним із законопроєктів у Верховній Раді такі штрафи можуть зрости до кількох десятків тисяч грн.

 

Безпосередньо під час паління у вогні гинуть сотні тисяч комах, корисних мікробів. Миттєво руйнується мікрофлора, екологічні мікроструктури. Середовище стає непридатним для розмноження комах, позбавляє їх їжі.

 

Ґрунти, на які вплинув вогонь, оголюються, знижується їхній супротив ерозії. Внаслідок того, що на поверхні певний час (в окремих випадках кілька років) не ростуть рослини, ґрунт стає уразливим для дії температурного чинника. Земля в таких місцях зазвичай промерзає взимку в 2–3 рази глибше, ніж там, де трав’яний покрів не зіпсований. Відповідно й навесні земля відтаює набагато пізніше, перешкоджаючи розвитку мікроекосистеми.

 

Ці факти — це не приклади з апокаліптичного фільму. Це наші реалії, на які ми, на жаль, не завжди звертаємо увагу, але які завдають непоправної шкоди екології. За інформацією, що надана Офісом генерального прокурора, в 2019 році на території України було зареєстровано 64 випадки правопорушень за статтею 245 Кримінально-процесуального кодексу України (знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу). З них закрито — 43, обліковано —21, а до суду направлено лише 2 провадження, при чому з врахуванням проваджень минулих років. Тобто, якщо Феміда виправдає обвинувачених у цих двох провадженнях, матеріальна шкода знову ляже на плечі тих, хто платить податки, на нас із вами.

 

Ситуація з безкарністю та значною шкодою екосистемам вже викликає занепокоєння на державному рівні, тому за подібні дії передбачена адміністративна відповідальність. Виїзд однієї машини МНС на гасіння подібних пожеж оцінюється в середньому в 30–40 тис. грн.

 

За даними ГУ ДСНС у 2019 р. тільки в Рівненській області пожежні виїжджали для ліквідації горіння трави та листя до 10 разів на день.

Екосистеми Херсонської області в 2019 році 142 рази піддавались впливу вогню.

У Закарпатті навесні 2019 року тільки в один із вихідних днів було зафіксовано 41 випадок підпалу трави.

 

Що робити

Вся ця інформація наведена для того, щоби готеляри не тільки знали про шкоду від «вогняної обробки» трави та листя. Якщо поруч із вашим готелем хтось вирішує підпалювати навесні траву, це завдасть шкоди не тільки ґрунтам та людям поза територією готелю. Шкідливі наслідки можуть відчути на собі ваші гості і екосистема на території вашого готелю. Як кажуть біологи, в збалансованій екосистемі природою все передбачено та врегульовано. Якщо ж поруч із вами будуть випалені газони, на ваших газонах просто може не бути корисних комах. На них будуть рятуватися різні комахи-паразити, які вцілили від вогню. Тож, намагайтеся попередити такі випадки підпалів поруч із вашим готелем. Це буде корисним як сусідам, так і вам.

 

Рецепт збереження своїх газонів і «боротьба» з опалим листям, як виявляється, нескладний. У той час, коли розтанув сніг і підсохла земля, рештки старої трави збирають граблями та складають у відведене місце. Таке «причісування» газону є ще й корисним для ґрунту, бо розрихлює його верхній шар, відкриваючи доступ кисню до коренів трави та інших рослин. Розсипчастий ґрунт сприяє й кращому поглинанню вологи.

 

Опале листя також бажано збирати докупи і навіть краще восени. Його можна складати в окремому місці (куди, до речі, навесні потрапить і трава з газонів). Осінні, зимові та весняні опади будуть сприяти поступовому розкладанню листя. Якщо бурт із трави та листя періодично поливати, ця суміш може регенеруватися протягом одного сезону. Тобто, перед зимою буде готове власне добриво. Зважаючи на те, що цей процес має циклічність, передбачте компостну яму або конструкцію для компостної купи.

 

Придбати повну версію статті →