Візерунок під ногами: тротуарна плитка VS асфальт

Візерунок під ногами: тротуарна плитка VS асфальт

№2 КВІТЕНЬ 2020

Владислава Коваленко

 

Для благоустрою доріжок на території готелю, в парковій зоні використовують різні матеріали, починаючи з асфальту та закінчуючи гравієм. Особливе місце в цьому ряду займає тротуарна плитка. Доріжки, які вимощені нею, мають довгий термін служби та гарний вигляд. Залишилося тільки дізнатися про ціни, матеріали та нюанси укладки

 

Що собою являє тротуарна плитка

Тротуарна плитка — це сучасний, надійний і надзвичайно популярний дорожньо-будівельний матеріал. Його використовують для створення якісних твердих пішохідних (здебільшого), автомобільних чи змішаного типу покриттів. Тротуарна плитка вдало поєднує в собі функціональність, практичність і привабливість: різноманітність форм і кольорів дозволяє створювати на її основі унікальні комбінації та цікаві ландшафтні рішення.

 

Вперше тротуарну плитку почали виробляти ще в XIX столітті — авторство винаходу належить голландцям. Тоді відбувалось активне будівництво доріг у країні, а природних матеріалів катастрофічно не вистачало. Тож, місцеві майстри зробили невеличкі бетонні плитки, якими виклали дорогу від Амстердама до Харлема. Вона сподобалась місцевим, виявилась досить міцною, і технологію почали використовувати в інших регіонах країни, а згодом у всій Європі. Втім, варто зазначити, що натуральну бруківку з природного каменю для мощення доріг у світі почали використовувати значно раніше — ще в давньоримські часи створювали довговічне дорожнє покриття з гранітних плат, а міські площі та тротуари старої Європи мостили невеликими кам’яними блоками.

 

Сфера використання тротуарної плитки достатньо широка: це оформлення тротуарів і доріг, міських парків і скверів, прибудинкових територій, терас перед кафе та ресторанами, вхідних груп готелів, ландшафтний дизайн. У цього матеріалу безліч переваг, втім є й деякі недоліки.

 

З чого роблять тротуарну плитку

Найпоширеніший матеріал для виробництва штучної тротуарної плитки — бетон. До нього додають різноманітні пластифікатори та барвники, що дозволяє отримувати довговічніше, міцніше та красивіше покриття. Така плитка може виготовлятися методом вібропресування чи гіперпресування, або ж методом лиття. Для виробництва плитки в промислових масштабах частіше використовують перші два методи, вони дозволяють отримати міцніші та якісніші матеріали.

 

Завдяки сучасним барвникам, виробники пропонують покупцям плитку практично будь-якого кольору: від природніх сіро-бежевих забарвлень до надзвичайно яскравих відтінків. Більше того, цікавість споживачів до всього нового та незвичайного постійно спонукає виробників вигадувати щось таке, чим можна здивувати. Наприклад, у продажу зараз можна побачити флуоресцентну плитку, яка світиться вночі завдяки спеціальним добавкам, матеріали з бетону, які імітують структуру деревини чи природного каменю, плитку, на поверхню якої нанесене зображення, що при укладенні створює тривимірний малюнок! Такі варіанти дозволяють реалізовувати найрізноманітніші ідеї в ландшафтному дизайні.

 

Не втрачає популярності й бруківка з натурального каменю — для її виготовлення використовують граніт, піщаник, мармур. Гірську породу в заводських умовах формують у вигляді невеликих цеглинок однакового розміру та форми. Покриття з природного каменю дуже привабливе, міцне та майже вічне. Втім, високі експлуатаційні характеристики нівелюються чималою вартістю цього матеріалу.

 

Окрім бетону та натурального каменю тротуарну плитку зараз виготовляють також із інших матеріалів. Це, наприклад, плитка з резиновим наповнювачем, яка має специфічні властивості: вона досить еластична та пружинить при ударі. Її часто використовують для створення безпечного покриття на дитячих чи спортивних майданчиках. Також нещодавно, на початку минулого 2019 року, британський інженер Лоуренс Кемболл-Кукк презентував світу цікавий винахід: тротуарну плитку, яка може генерувати енергію завдяки тому, що на неї наступають. Технологія, що для цього використовується, достатньо проста, але застосовування такого покриття дозволить суттєво економити на вуличному освітленні в темну пору доби.

 

Придбати повну версію статті →