Захист прав на дизайн інтер’єрів

Захист прав на дизайн інтер’єрів

№3 ЧЕРВЕНЬ 2020

Вікторія Остапчук,

керуючий партнер патентно-юридичної агенції «Синергія», патентний повірений України, адвокат

Аліса Краснобаєва,

юрист патентно-юридичної агенції «Синергія»

 

Як відомо, людину зустрічають за одягом, а книжку судять по обкладинці. А що можна сказати про заклади HoReCa? Перше, що бачать та оцінюють клієнти, — екстер’єр (архітектуру будівлі, ландшафтний дизайн території) та інтер’єр закладу

 

Підприємець як майбутній власник готелю або ресторану для створення дизайну закладу скоріше за все звернеться до фахівців — архітекторів та дизайнерів. Проте і самому власнику варто гарно знатися на нюансах виникнення прав, охорони та захисту створених об’єктів з позиції інтелектуальної власності. Для чого це потрібно?

 

Згадаємо досить відомий спір, що точився у Києві у 2013—2015 роках між двома вареничними «Победа»» та «Катюша»» (справа № 910/11324/13). Варенична «Катюша»» без дозволу використала дизайн екстер'єру та інтер'єру ресторанів, меблювання, аксесуари, декор, колірну гаму «Победы». І хоча підґрунтям цього конфлікту стали правовідносини колишніх партнерів по франчайзингу, практична користь в цій справі також є. Успіх у обстоюванні прав на елементи інтер’єру та екстер’єру оригінального закладу був досягнутий ретельним закріпленням та оформленням інтелектуальних прав правовласником.

 

Дизайн та авторське право

Найголовніше, що потрібно усвідомити: фактично все, що створює дизайнер творчою працею, охороняє законодавство про авторське право. Проте це не стосується ідей, теорій, принципів, методів, процедур, процесів, систем, способів, концепцій, відкриттів, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі. Наприклад, не можна заборонити іншому закладу використати ідею оформлення дизайну у стилі американського Дикого Заходу. Проте втілення задуму, виражене у конкретному авторському дизайні, закон про авторське право охоронятиме.

 

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про авторське право і суміжні права», об'єктами авторського права є, зокрема, твори архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва; твори ужиткового мистецтва (твір мистецтва, в тому числі твір художнього промислу, створений ручним або промисловим способом для користування у побуті або перенесений на предмети такого користування). Дизайн інтер’єру чітко не закріплений законом про авторське право серед інших об’єктів. Проте перелік не є вичерпним, і цей твір також підпадає під охорону законодавства про авторське право у вигляді малюнків, ескізів, креслень, 3D-візуалізацій або готового об’єкта.

 

При цьому необхідно розмежовувати авторські права на твір дизайну та права власності на матеріальний об’єкт, у якому втілено дизайн. Ці права не є взаємозалежними, і право власності на заклад не тягне за собою автоматично авторські права на дизайн інтер’єру.

 

А хто власник прав?

Автором будь-якого твору, зокрема дизайну інтер’єру, є фізична особа або група осіб, творчою працею яких його створено. Автор наділений невід’ємними немайновими авторськими правами на твір, зокрема, правом вимагати визнання свого авторства, забороняти згадувати його як автора під час публічного використання твору, правом вимагати збереження цілісності твору і протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору, що може зашкодити честі та репутації автора.

 

Придбати повну версію статті →