Ще розумніше: сучасні технології в будівництві

Ще розумніше: сучасні технології в будівництві

№1 ЛЮТИЙ 2020

Владислава Коваленко

 

Багато функцій, які сьогодні використовують у житлових будинках і готелях, вже застаріли порівняно з тими технологіями, які ринок пропонує зараз. Але вони — не данина моді, а покликані заощадити електроенергію, тепло, оптимізувати освітлення і цим підвищити ефективність обслуговування будівлі при скороченні витрат на її утримання

 

Розумний будинок

Останнім часом термін «розумний будинок» у всіх на вустах. Але здебільшого люди розуміють його досить поверхово, вважають або поєднанням надсучасних систем для економії витрат на утримання будинку, або іміджевою «фішкою» для заможних. Втім, це поняття значно ширше.

 

Синоніми терміну «розумний будинок» — «інтелектуальна будівля», «smart house», «digital home», «intelligent building» або ж навіть «автоматизована система управління будинком». Хоча всі ці слова лише описують, а не пояснюють суть такого поняття. Тож, будемо розбиратись.

 

Зараз досить складно прослідкувати, звідки точно походить назва «розумний будинок». За однією з версій, термін вперше використали ще в 1970-х роках у Сполучених Штатах для опису будинку, в якому було встановлено першу багатофункціональну автоматичну систему Х10 (її створили в 1975 році).

 

У 90-х роках минулого століття розробники Java передбачали, що «розумнішати» почнуть насамперед побутові прилади: наприклад, холодильник почне сам замовляти продукти і таке інше. Ця ідея не отримала такого розвитку, як очікувалось, але деякі компанії вже успішно налагодили випуск техніки, яка інтегрується до системи «розумний будинок».

 

Цікавим буде згадати й відоме оповідання Рея Бредбері «Буде ласкавий дощ», опубліковане в далекому 1950 році. В ньому зокрема йдеться про «розумний будинок», який дивом вцілів після катастрофи, автоматизовані системи якого продовжують успішно функціонувати за запрограмованим режимом: готуються сніданки, здійснюється прибирання, працюють охоронні системи... Все це просто неймовірно нагадує сьогодення, чи не так?

 

З чого складається система «розумний будинок»?

Якщо спробувати дати конкретне визначення терміну «розумний будинок», то зараз це система, яка забезпечує ресурсозбереження, безпеку та комфорт для всіх користувачів. Іншими словами, це комплекс сучасних рішень для автоматизації повсякденних дій, які позбавлять вас від рутини, зроблять життя комфортнішим і допоможуть не витрачати зайвих коштів на утримання будинку.

 

По суті, такі рішення дозволяють комп’ютеру відслідковувати роботу всіх домашніх систем, які під’єднані до центру управління. Сучасні технології дозволяють ледь не в кожну річ, кожний вимикач і розетку вмонтувати відповідний чіп і ними можна буде керувати дистанційно, а об’єднуюча їх система слідкуватиме за тим, щоб все обладнання працювало коректно.

 

Щоб було простіше, підсистеми «розумного будинку» можна поділити на кілька функціональних груп, а саме:

• клімат-контроль або управління системами опалення, кондиціювання, вентиляції (дистанційне регулювання температури, вологості в приміщенні, надходження свіжого повітря тощо);

• енергозбереження та контроль за освітленням (виключення та включення світла у визначений час, регуляція рівня освітлення, датчики руху, дистанційне відключення розеток та ін.);

• управління домашньою технікою, побутовими приладами, мультимедійною системою;

• охоронно-пожежна система (контроль загорянь, моніторинг протікань системи водопостачання, відеоспостереження, контроль доступу на територію оселі та ін.);

• догляд за садом, поливанням кімнатних рослин, годуванням домашніх тварин.

 

Головне, що кожною з систем можна керувати дистанційно за допомогою одного єдиного приладу — планшету, смартфону, окремої панелі керування. Звісно, все це працює не саме по собі, а завдяки спеціальним датчикам (температури, вологості, диму, витоку газу), камерам спостереження, розумним приладам (розеткам, техніці) та програмному забезпеченню. Зв’язок між периферійним і центральним устаткуванням здійснюється через провідну шину або бездротовим шляхом (передбачає наявність радіоканалу). Такі системи можуть встановлюватись як у приватних будинках, так і в комерційних об’єктах: готелях, офісах тощо.

 

Придбати повну версію статті →